Jak wybrać projekt domku na działkę?

Kiedy mamy już swoją wymarzoną działkę, ale nie stać nas na wybudowanie domu, warto sięgnąć po inne rozwiązanie i poszukać ofert związanych z budową domków rekreacyjnych. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając projekt domku?

Zacznijmy od finansów

Przeglądając projekty domków rekreacyjnych, warto jest zwrócić uwagę na to, jakie mamy finanse i na jaki wydatek możemy sobie pozwolić. Domki rekreacyjne mogą być duże, ale im większy domek, tym większa cena. Nie zapominajmy, że kiedy nasz wymarzony domek będzie stał na działce, to będzie trzeba go jeszcze wyposażyć, żeby można było do niego przyjeżdżać na wypoczynek. Nie porywajmy się z motyką na słońce – lepiej zrezygnować z wielkiego domu, który będzie stał pusty i postawić na projekty małych domków rekreacyjnych, bo taki łatwej będzie nam urządzić, mniejszym kosztem.

Przestrzeń na działce

Podobnie jak w przypadku finansów, musimy być świadomi tego, jakiej wielkości jest nasza działka. Jeśli nie zależy nam na wolnej przestrzeni na działce, którą moglibyśmy przeznaczyć na ogródek warzywny czy miejsce na grilla, spokojnie sięgnijmy po większe domki rekreacyjne, jednak jeśli zależy nam na przestrzeni, skupmy się na czymś mniejszym. Nawet w mniejszym domku można wypocząć, więc nie powinno to stanowić problemem, jeśli dysponujemy niewielką działką.

Przeznaczenie domków rekreacyjnych

Choć nazwa wskazuje na to, że domki rekreacyjne przeznaczone są do rekreacji i czasowego wypoczynku, wcale nie musi tak być. Wszystko zależy od projektu i producenta, jakiego wybierzemy. W rzeczywistości, domek letniskowy, czy tzw. rekreacyjny, można zaadaptować jako dom, z którego będziemy korzystać przez cały rok. Warto więc porozmawiać z architektem, który będzie przygotowywał dla nas projekt, żeby dowiedzieć się, czy w przyszłości nasz domek rekreacyjny będzie można zmodyfikować i zamieszkać w nim na stałe. To dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o swoim domu, ale dysponują zbyt małymi funduszami, by postawić droższy, murowany dom.