Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzanie pokoju dla dziecka to trochę jak spełnianie swoich marzeń z dzieciństwa. Czy to źle? Z pewnością nie! Mamy okazję wybrać to, co nam się podoba, a przy tym stworzyć przytulny, piękny pokój dla swojej pociechy. Tu jednak tkwi pułapka. Ogromny wybór mebli, dodatków i dekoracji może przytłoczyć każdego. Dlatego dziś przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z aranżacją pokoju dziecięcego.

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzanie pokoju dla dziecka to trochę jak spełnianie swoich marzeń z dzieciństwa. Czy to źle? Z pewnością nie! Mamy okazję wybrać to, co nam się podoba, a przy tym stworzyć przytulny, piękny pokój dla swojej pociechy. Tu jednak tkwi pułapka. Ogromny wybór mebli, dodatków i dekoracji może przytłoczyć każdego. Dlatego dziś przedstawiamy kilka najważniejszych kwestii związanych z aranżacją pokoju dziecięcego.

Jak urządzić pokój niemowlęcy?

W aranżacji pokoju dla niemowlaka mamy dwa wyjścia: urządzić pokój „dla dziewczynki” lub też „dla chłopca” (jak łatwo się domyślić, pierwszy będzie różowy, drugi niebieski) albo uniwersalny. Ten pierwszy sposób wciąż ma wielu zwolenników (zwolenniczek?) i trudno się dziwić. Ma on swój urok. Obecnie jednak jest tak wiele możliwości aranżacyjnych, że trudno z nich nie skorzystać. Pokój dla niemowlaka w kolorze kremowym, szarym lub beżowym wydaje się niezwykle uroczy, a przy tym praktyczny. W końcu niekiedy okazuje się, że jednak płeć została błędnie odczytana. W pokoju niemowlęcym warto postawić na oryginalne dodatki i dekoracje. Świetnie sprawdzą się tu białe, wąskie półeczki na obrazki lub zdjęcia, lampki cotton balls, chorągiewki, a także małe ubranka (na przykład z chrztu) oprawione w ramkę.

Łóżeczko do pokoju dla niemowlaka

Łóżeczko do pokoju niemowlęcego zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ będzie stanowiło centralny punkt pomieszczenia, a ponadto nasza pociecha spędzi w nim początkowo większość swojego niemowlęcego życia. Największą popularnością cieszą się łóżeczka tradycyjne, drewniane. Mają one wiele plusów: są bezpieczne i zdrowe dla dziecka, są wyposażone w wyjmowane szczebelki, pozwalają na regulację wysokości materacyka, a także posłużą naszemu maluchowi kilka lat. W sklepach znajdziemy jednak duży wybór innych łóżeczek, na przykład: tak zwane „kosze Mojżesza” (małe, zwykle wiklinowe, na kółkach), łóżeczka wiklinowe (bardzo urokliwe), łóżeczka turystyczne (nie poleca się ich używać na stałe) oraz łóżeczka z przewijakiem, półeczkami i szufladami.

Jak urządzić pokój dla starszego dziecka

Urządzając pokój dla starszego dziecka, bierzemy pod uwagę także jego zainteresowania i upodobania, które przez kilka lat życia z pewnością już się nieco skrystalizowały. Wiele dzieci marzy o łóżku w kształcie samochodu lub też łóżku księżniczki z baldachimem i… jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, to warto sięgnąć po takie rozwiązanie, bo na pewno sprawi się tym frajdę pociechom. Starsze dzieci, w zależności od wieku, będą potrzebować stolika do nauki pisania i rysowania lub też biurka i wygodnego krzesła. W jakich kolorach urządzić taki pokój? Na pewno z dużym entuzjazmem spotka się pokój w kolorach ulubionej drużyny piłkarskiej lub w kolorach, które dziecko po prostu lubi. Coraz większą popularnością cieszą się też pokoje dla (starszych) dzieci w stylu glamour. Na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/pokoj-dzieciecy znaleźć można jeszcze więcej wskazówek i inspiracji dotyczących urządzania dziecięcego pokoju.

Meble do pokoju dziecięcego

Wybierając meble do pokoju dziecięcego, najczęściej bierzemy pod uwagę ich estetykę, solidność wykonania i cenę. Istnieje jednak jeszcze jeden aspekt, którego nie można pominąć: bezpieczeństwo. Bezpieczne meble dla dzieci powinny mieć zaokrąglone krawędzie i kanty. W końcu podczas szalonej zabawy upadki i uderzenia to nie rzadkość. Szafy i szuflady w takich meblach powinny być wyposażone w systemy spowolnionego domyku, dzięki którym dziecko zdąży wyjąć paluszki, zanim zostaną przytrzaśnięte. Bezpieczne meble są pomalowane hipoalergicznymi, atestowanymi farbami i lakierami. Jeśli zależy nam na tym, by posłużyły nam one długie lata, warto wybrać zestawy wykonane z drewna. Są bardzo trwałe, ładnie się starzeją, a ponadto z łatwością pomalujemy je na dowolny kolor, gdy się znudzą. Warto jednak także zwrócić uwagę na meble z motywami. Mogą to być na przykład zdjęcia piłkarzy, baletnice, gitara, koń, czy też inny atrybut związany z zainteresowaniami dziecka.