Jak powinno wyglądać wnętrze industrialne?

Styl industrialny, loft to zdecydowanie jeden z wiodących stylów wnętrzarskich. Wprowadzamy go zarówno do salonów, kuchni, sypialni, jak i do restauracji czy przestrzeni biurowych. Jesteś ciekawy, jak prawidłowo urządzić wnętrze w stylu industrialnym? Przekonajmy się!

Cechy wyróżniające styl industrialny

Styl industrialny przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. W sposób wyraźny nawiązuje do wnętrz przemysłowych, produkcyjnych czy też starych fabryk. Dziś cieszy się olbrzymią popularnością wśród architektów, jak i samych inwestorów.

Współczesne aranżacje industrialne „buduje się”, uwzględniając następujące wytyczne: minimalizm, funkcjonalność, przestronność oraz użycie naturalnych materiałów. Formuły te dotyczą absolutnie wszystkich elementów aranżacji, jakie końcowo pojawią się we wnętrzu loftowym – od większych przedmiotów, aż po te najmniejsze, a więc detale.

Produkty, bez których nie moglibyśmy mówić o udanej aranżacji industrialnej to na pewno: cegła dekoracyjna – najlepiej stara cegła, beton, drewno, konstrukcje stalowe, widoczna instalacja elektryczna, specjalnie zaprojektowane lampy industrialne, a więc żarówki wiszące na kablu czy metalowe klosze nawiązujące do fabrycznego oświetlenia.

Meble i dekoracje w stylu loft

W pomieszczeniach stylizowanych na industrialne powinny pojawić się przede wszystkim meble z drewna i stali zwane już coraz częściej jako meble industrialne. W zależności od przeznaczenia miejsca (dom, biuro, restauracja, kawiarnia itd.) mogą to być duże stoły do jadalni, biurka do pracy, komody, małe stoliki kawowe. Zadbajmy, by wnętrze upiększyły metalowe regały, wspomniane wcześniej lampy industrialne, lustro czy też ramki na zdjęcia w czarnej ramie, a więc wszystkie te elementy, które w stylistykę industrialną wpisują się wprost idealnie. Pamiętajmy przy tym o zachowaniu umiaru w wystroju, ponieważ styl industrialny, jak już wspomnieliśmy wcześniej, ceni sobie minimalizm.

Barwy w pomieszczeniach industrialnych

Jakie kolory ścian są odpowiednie dla wnętrz, które chcemy zaprojektować w stylu industrialnym? Najlepsze propozycje kolorystyczne to barwy jasne, neutralne jak – szarość i biel. To one stworzą idealne tło dla bardziej wyrazistych elementów wyposażenia i wystroju.

W przypadku wnętrz industrialnych, loftów warto rozważyć jeszcze kolor…. czarny! Połączenie cegły na ścianę z czernią potrafi pozytywnie zaskoczyć, co udowadniają liczne inspiracje aranżacyjne dostępne na stronach architektów wnętrz oraz blogach i portalach wnętrzarskich.