Jak dbać o ubrania dla dzieci?

jak-dbac-o-ubrania-dla-dzieci

Wrażliwy naskórek dziecka wymaga szczególnej troski. Równie ważne jak stosowanie właściwych kosmetyków do pielęgnacji jest należyte dbanie o ubranka najmłodszych. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas wyboru, czyszczenia i przechowywania odzieży maluchów, aby ta nie podrażniała ich delikatnej skóry i prezentowała się atrakcyjnie przez długi czas.

Odzież dziecięca – jak o nią dbać?

Skóra malucha jest bardzo podatna na podrażnienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Właściwa pielęgnacja dziecięcych ubranek sprawia, że stają się one w pełni bezpieczne dla pociechy, nie powodując alergii ani uczuleń. Przemyślany zakup, odpowiednie pranie, suszenie, prasowanie i składanie pozwolą na dłuższe utrzymanie elementów dziecięcej garderoby w dobrym stanie.

Wybór – naturalne tkaniny

Kupując odzież dla dzieci, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał użyty do produkcji. Najlepiej, aby w składzie występowały naturalne tkaniny, tj. bawełna czy len. Te surowce zapewniają optymalną cyrkulację powietrza i odprowadzają wilgoć na zewnątrz, nie zagrażając powstaniem podrażnień naskórka. Ubranka polskiej marki Duende są produkowane z wysokiej jakości bawełny z niewielkim dodatkiem elastanu. Dzięki temu zapewniają najmłodszym najwyższy komfort podczas noszenia.

Pranie – zalecenia producenta

Nawet nowe ubranka warto prać, ponieważ odzież przed zakupem ma styczność z wieloma zanieczyszczeniami, roztoczami i drobnoustrojami. Temperatura prania zależy przede wszystkim od tkaniny, z której wykonano odzież. Dobrej jakości ubrania dla dzieci nie zmieniają swoich kształtów, nie mechacą się i nie tracą koloru po praniu.

Warto wybierać preparaty do prania z jak najprostszym składem – środki piorące mają kontakt ze skórą dziecka, ponieważ wnikają w ubranka. Dlatego nie powinny zawierać:

  • wybielaczy,
  • fosforanów,
  • silnych kompozycji zapachowych.

Świetnie sprawdzą się dedykowane dla najmłodszych hipoalergiczne proszki bądź mleczka, które skutecznie usuną brud z materiału. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany produkt został przebadany dermatologicznie oraz, czy posiada odpowiednie atesty. Do płukania doskonały będzie delikatny płyn, który sprawi, że ubranka nabiorą miękkości i będą przyjemne w dotyku. Można zastosować podwójne płukanie w celu dokładnego usunięcia resztek produktu do prania. Do odplamiania trudniejszych zabrudzeń doskonale sprawdzi się szare mydło. Ubranka dziecięce należy prać osobno – dzięki temu pot i brud z innych tekstyliów nie będą przenikały w materiał.

Suszenie i prasowanie

Przed suszeniem można wyprasować mokre ubranka – gorąca temperatura i para wodna zadziałają jak sterylizator, zabijając wszelkiego rodzaju bakterie i alergeny. Po przeprasowaniu warto rozwiesić odzież na zewnętrznej suszarce. Dzięki temu będzie mogła doschnąć, a dodatkowo nabierze wyjątkowego zapachu oraz miękkości.

Przechowywanie

Dokładnie uprane, wyprasowane i złożone ubranka warto trzymać w szufladzie bądź komodzie. Należy pamiętać o tym, żeby nie układać ich ciasno, ponieważ nawet najmniejsze zagniecenie może sprawiać dziecku dyskomfort.

Szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji można znaleźć na metce. Właściwa dbałość o ubranka sprawi, że będą one czyste i w pełni bezpieczne dla skóry dziecka. Ponadto zachowają one nienaganny wygląd przez długi czas.