Impregnacja butów skórzanych – 5 praktycznych porad

Zmienna jesienna i zimowa pogoda nie oszczędza nie tylko naszego systemu odpornościowego, ale również przedmiotów i ubrań, które nosimy na co dzień. Na działanie czynników atmosferycznych narażone bywa przede wszystkim obuwie. By cieszyć się jego długim użytkowaniem, warto zapoznać się z kikoma radami co do jego odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skórzane obuwie może z powodzeniem swojemu właścicielowi służyć przez długie lata. Specjalnie stworzone w tym celu preparaty zapobiegną jego popękaniu, pomagając zachować elastyczność i pierwotny kształt. Podczas pielęgnacji i impregnacji obuwia istotną kwestię odgrywają zarówno preparaty do czyszczenia butów, jak i technika, którą zastosujemy podczas impregnacji, a nawet sposób ich przechowywania. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad. Wszystkie poniżej omówione preparaty do impregnacji butów skórzanych znajdziecie na Gentle-Man.pl.

1. Impregnowanie butów skórzanych krok po kroku

Skórzane obuwie wymaga naszej największej uwagi jesienią i zimą – deszcz, śnieg, odkładająca się na chodnikach sól może negatywnie wpływać na delikatny materiał, jakim jest skóra naturalna. Proces impregnacji butów skórzanych powinniśmy rozpoczynać zawsze od jego odczyszczenia – usuwając niechciane zacieki powstałe z soli oraz świeże zabrudzenia. Pominięcie procesu czyszczenia sprawi, że dalsze kroki impregnacji nie będą mieć sensu. Jeśli plamy z soli są dość głębokie, samo przetarcie szmatką obuwia nie wystarczy, pomocne w tym przypadku będzie przetarcie butów roztworem wody z cytryną naniesionym na ściereczkę.

2. Szczotka do butów na wagę złota

W odpowiedniej pielęgnacji obuwia skórzanego ogromne znaczenie będą mieć akcesoria specjalnie do tego przeznaczone. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana szczotka do obuwia pozwoli na dokładne rozprowadzenie preparatu i umożliwi wniknięcie jego cząsteczek w strukturę materiału, z którego zostało stworzone nasze obuwie. Inny rodzaj szczotki do butów zastosujemy w przypadku skóry licowej, inny natomiast, gdy mamy do czynienia ze skórą antykowaną i zamszową. W przypadku tej ostatniej na rynku dostępnych jest szereg gumek i specjalnie wyprofilowanych czyścików do zamszu (patrz gentle-man.pl).

3. Zakup odpowiednie środki do pielęgnacji obuwia

Przetarcie skórzanego obuwia pastą to jeden z końcowych etapów pielęgnacji obuwia skórzanego. Zanim do niego dojdziemy, buty należy potraktować odpowiednią dla danego rodzaju skóry substancją, która zapobiegnie przemakaniu i dalszemu brudzeniu się obuwia. Kupując odpowiedni impregnat zawsze warto upewnić się, że będzie on nadawać się do wybranego przez Ciebie obuwia. Dopiero po zastosowaniu impregnatu możemy nałożyć kolejną warstwę, którą stanowić będzie odpowiednia pasta do butów.

Fot. Impregnacja butów skórzanych z Tarrago

4. Pasta do butów – miej ją pod ręką

Jeszcze kilka dekad temu wypastowane buty były symbolem dobrego smaku i bogactwa. Współcześnie, wychodząc na elegancką kolację, czy spotkanie biznesowe również nie wyobrażamy sobie zakurzonego lub zabłoconego obuwia. Wybierając się na wakacje czy w służbową delegację warto mieć sobie pastę do butów – nie zajmie ona wiele miejsca w bagażu, a może okazać się pomocna w wielu sytuacjach. Odpowiednio dobrana pasta do butów zapobiegnie wysuszaniu i pękaniu skóry, nadając obuwiu eleganckiego wyglądu. W przypadku, gdy nasza garderoba zwiera buty w niestandardowych kolorach, z pomocą pośpieszy bezbarwna pasta do butów.

Fot. Pasta do butów skórzanych (Gentle-Man.pl)

5. Skóra zamszowa wymaga specjalnej pielęgnacji

Pielęgnacja butów ze skóry zamszowej i nubukowej powinna przebiegać nieco inaczej niż dodatków wykonanych z klasycznej skóry licowej. Proces ten należy rozpocząć od wyszczotkowania obuwia i pozbycia się z nich kurzu. Można zrobić to za pomocą szarego mydła z dodatkiem wody. Co istotne, obuwie z miękkiej skóry zamszowej wymagają suszenia w prawidłach do butów, co zapobiegnie ich odkształceniu. Warto także, by pielęgnowane obuwie przebywało z dala od źródeł ciepła. W przypadku impregnacji obuwia ze skóry zamszowej doskonałym preparatem stworzonym w tym celu będzie lekki spray.