Fumigacja – na czym polega?

Szkodniki, które zadomowiły się w drewnie mogą w szybkim czasie uszkodzić jego strukturę, w konsekwencji uniemożliwiając wykorzystanie i narażając na straty finansowe. Owady takie jak kołatek domowy, spuszczel pospolity czy drwalnik paskowany mogą zaatakować także dach domu, a nawet całą konstrukcję jeśli została wykonana z drewna. Co więcej, te szkodniki bardzo często znajdują się w paletach wykorzystywanych do przewożenia towarów. Chcąc pozbyć się uporczywego problemu, konieczna jest fumigacja. Na czym polega i jakie zapewnia efekty?

Fumigacja krok po kroku

Inna nazwa tej metody pozbywania się szkodników to gazowanie. W tym celu wykorzystuje się zarówno wspomniany gaz, dym lub parę, które muszą zostać wprowadzone do obiektu, przy zachowaniu odpowiednio wysokiego stężenia. Najczęściej stosowaną substancją jest w tym przypadku fosforowodór PH3. Fumigacja przy jego pomocy jest w pełni bezpieczna dla materiału, który podlega odkażeniu oraz dla ludzi. Co więcej, substancja została dopuszczona do użytku przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie. Jak przebiega cały proces?

  • Jedną z najbardziej popularnych metod przeprowadzania fumigacji jest namiotowanie. Polega ona na zamknięciu obiektu, w którym zagnieździły się szkodniki w szczelnym namiocie. Następnie do środka wtłaczany jest fumigant.
  • Jeśli istnieje konieczność pozbycia się owadów z dachu lub ogólnie domu, konieczne jest uszczelnienie całego budynku folią, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Następnie wtłacza się gaz. Użytkowanie obiektu może nastąpić dopiero po upływie okresu karencji oraz dokładnym wywietrzeniu. W tym czasie wykonuje się także pomiary stężenia gazu, do momentu jego całkowitego pozbycia się. Należy przygotować się na to, że do domu będzie można wejść dopiero po upływie 8-12 dni, a jeśli budynek wyróżnia się sporym metrażem i niestandardowym kształtem, nawet po 3 tygodniach.

Jakie są zalety fumigacji i gdzie jeszcze można ją przeprowadzić?

Opisywana metoda wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Aplikowana substancja jest w stanie dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, co pozwala pozbyć się wszystkich szkodników, ich larw oraz jaj. Oprócz gazowania domów, palet, beczek, skrzyń itp., fumigacja może być przeprowadzona także na ziarnach i zbożach, produktach rolnych, naczepach, silosach oraz w archiwach i innych miejscach, gdzie przechowuje się dokumentację.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Ozonosfera – fumigacja Kraków.