Dobór oświetlenia do małego mieszkania

Dobór oświetlenia małego mieszkania może wydawać się trudnym zadaniem. Nieodpowiednie lampy będą je pomniejszać bądź sprawią, że przestrzeń jest zimna i nieprzyjemna. Istotne jest także to, ile miejsca zajmie nam oświetlenie – w małym pomieszczeniu to niezwykle istotne. Jak zatem poradzić sobie z tym zadaniem?

Oszczędność miejsca

Aby zaoszczędzić trochę miejsca, warto skupić się na innym oświetleniu niż częste w mieszkaniach stojące lampy. Doskonałym wyborem w niewielkich przestrzeniach będą na przykład lampy wpuszczane w sufit (na przykład lampy Linea Light). To pozwoli nam na skierowanie światła do góry i optyczne powiększenie wnętrza. Pamiętajmy przy tym jednak, że niewielkie przestrzenie bardzo łatwo jest przytłoczyć zbyt dużą ilością elementów. Dlatego lampy wpuszczane w sufit dobrze jest umieścić tylko w kilku newralgicznych miejscach, by zapewniły nam odpowiednią ilość światła, jednocześnie nie przesądzając z efektem jasności. Takie rozwiązania nierzadko polecane są w kuchniach i łazienkach, jednak spokojnie możemy zastosować je także w sypialni – na przykład decydując się na lampy nad łóżkiem. To zapewni nam pożądany kameralny efekt przy jednoczesnym optycznym powiększeniu małego pokoju.

Powiększamy przestrzeń małego mieszkania

Jeśli zależy nam na tym, by odrobinę pojawić się światłem, możemy z łatwością wybrać rozwiązania, które pozwolą nam na optyczne podwyższenie sufitów czy poszerzenie pomieszczenia. W jaki sposób osiągnąć ten efekt?

  • Wybierając lampy wpuszczane w sufit, możemy z łatwością powiększyć pomieszczenie, nie przytłaczając go jednocześnie. Wystarczy, że lampy umieścimy w kątach pomieszczenia. W ten sposób nabierze on głębi, wyda się większy niż w rzeczywistości.
  • Stanowczo zrezygnujmy ze wiszących elementów świetlnych na suficie. Małe pomieszczenia wydają się przez nie znacznie mniejsze, gdyż wiszące lampy obniżają sufit, a także sprawiają, że pokój jest niedostatecznie oświetlony. Jeśli nie wyobrażamy sobie salonu bez żyrandola, lepiej wybierzmy niezbyt skomplikowany, minimalistyczny model.
  • Oprócz światła na suficie w pomieszczeniach powinny znajdować się także lampy stojące. Zwłaszcza w salonie i sypialni. W ten sposób z łatwością oświetlimy kąty pokoju, odkrywając go i poszerzając. Wybierajmy podłużne lampy, wysokie, smukłe, najlepiej w jasnych kolorach. Im więcej światła i jasności, tym większe wyda się mam pomieszczenie.

Jak zatem widać, oświetlenie niewielkiego mieszkania wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy zastosować kilka tricków i pamiętać o tym, że światło może zdziałać prawdziwe cuda.