Co sprawdza się podczas obioru mieszkania?

Zakup mieszkania to dla wielu z nas inwestycja życia. Często możemy sobie pozwolić na nią dzięki kredytom, rzadziej kupujemy za gotówkę. Niemniej jednak to, co jest szczególnie ważne podczas zakupu mieszkania to dokładne sprawdzenie stanu technicznego.

Zakup mieszkania to dla wielu z nas inwestycja życia. Często możemy sobie pozwolić na nią dzięki kredytom, rzadziej kupujemy za gotówkę. Niemniej jednak to, co jest szczególnie ważne podczas zakupu mieszkania to dokładne sprawdzenie stanu technicznego. Jak wyglądają odbiory mieszkań? Co jest szczególnie sprawdzane?

Odbiory mieszkań – parametry techniczne mieszkania

To, co sprawdza się w pierwszej kolejności to powierzchnia mieszkania. Jest to dość oczywiste, jednak należy bardzo dokładnie zweryfikować, czy dane z dokumentacji mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Błąd może nas sporo kosztować – wpływa on na podatki, jakie płacimy od mieszkania oraz na jego cenę.

Kolejną kwestią, którą sprawdza się jest stan tynków na ścianach i na suficie, posadzki cementowe (podłogi), stolarkę okienną, drzwi wejściowe, parapety zewnętrzne i wewnętrzne oraz balkony. Jeśli w mieszkaniu posiadamy taras – jest on również sprawdzany.

Rzadziej sprawdza się komórkę lokatorską czy miejsce postojowe przynależne do mieszkania. Jeśli podczas weryfikowania powyższych parametrów znajdziemy jakieś zawilgocenia lub miejsce rozwoju pleśni, to należy to jak najszybciej zgłosić do dewelopera.

Do pozostałych parametrów sprawdzanych podczas odbioru mieszkań należy: sprawdzanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, sprawdzanie grzejników, instalacji elektrycznych, balustrad, otworów na drzwi wewnętrzne.

Pomiary wilgotności Kraków

Wilgoć może uszkodzić lub nawet zniszczyć ściany czy fundamenty domu. Należy bardzo uważać, aby nie rozwinęła się w naszych mieszkaniach. Równie ważne jest to, aby podczas zakupu dokładnie sprawdzić, czy nie występuje w mieszkaniu, które planujemy kupić lub kupiliśmy.

Pomiary wilgotności wykonywane są za pomocą specjalnej aparatury cyfrowej, która wykorzystuje parametry ukazujące jej poziom. To jeden z najważniejszych etapów odbioru mieszkania. Sprawdza się wilgotność na ścianach, sufitach i podłogach. Równie ważne jest sprawdzanie wilgotności na różnych etapach budowy i takie parametry powinny zostać wpisywane w dzienniczek budowy.

Co grozi, gdy wilgoć pojawi się w domu?

Zbyt wysoki poziom wilgoci może prowadzić nawet do uszkodzenia trwałego konstrukcji mieszkania czy domu. Najgorszą rzeczą, jaka może spotkać nieruchomość to wilgoć na fundamentach. Wówczas konieczne jest specjalistyczne i drogie osuszanie fundamentów. Jednak niestety nie zawsze jest to możliwe do naprawy. Dlatego właśnie pomiary wilgoci podczas odbioru mieszkania to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy sprawdzić.