Aparaty RTG – rodzaje, zastosowanie, cena

Diagnostyka obrazowa to niepodważalnie jedno z największych osiągnięć medycyny, dzięki któremu leczenie weszło na zupełnie inny poziom. Przy czym nadal do podstawowych narzędzi, które są filarem obrazowania medycznego, należą aparaty RTG. Jednakże te współczesne w niczym już nie przypominają znanych z ubiegłego wieku topornych urządzeń. Są to nowoczesne jednostki diagnostyczne o szerokiej funkcjonalności, dające niezwykle dokładne zdjęcia RTG.

Aparat rentgenowski w nowoczesnej diagnostyce

Błyskawiczny rozwój technologii obrazowania pozwala na coraz dokładniejsze diagnozowanie. Do dyspozycji oprócz tradycyjnego promieniowania rentgenowskiego, mamy aktualnie również rezonans magnetyczny, a także odkrycie ostatnich dekad, czyli medycynę nuklearną. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal najpopularniejszą metodą diagnozowania obrazowego są aparaty RTG i wykorzystywane przez nie promieniowanie X. Co prawda, są to obecnie niezwykle nowoczesne urządzenia, które korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań, dzięki którym otrzymany obraz jest dokładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej.

RTG cyfrowe – nowoczesne i dokładne

Jednym z rozwiązań, które pozwala na uzyskanie świetnych efektów obrazowania, równocześnie usprawniające przebieg badania, są aparaty RTG cyfrowe. Te nowoczesne urządzenia umożliwiają uzyskanie świetnej jakości obrazu 3D w bardzo wysokiej rozdzielczości, z podglądem realizowanym na żywo oraz automatycznym (lub zdalnym) dostosowywaniem dawki promieniowania do konkretnych potrzeb. Pozwala to na zwiększenie bezpieczeństwa badania przy zachowaniu jego najlepszych efektów.

Rentgen maszyna o wielu możliwościach

Miniaturyzacja i rozwój technologii cyfrowych pozwala również na budowę aparatów RTG, które są coraz bardziej kompaktowe i wygodne w użytkowaniu. Dzięki temu ich montaż jest bezproblemowy i mieszczą się one nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach. A sam przebieg badania za sprawą nowoczesnych kontrolerów, często bezprzewodowych, jest szybki i sprawny. Na szczególną uwagę zasługują również specjalne aparaty rentgenowskie mobilne, których rozmiary pozwalają na ich swobodne przemieszczanie.

Aparat RTG cena – od czego zależy?

Na koszt zakupu aparatu RTG wpływa wiele czynników, dlatego ich ceny mogą się bardzo różnić. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju konstrukcji urządzenia (np. aparat rtg sufitowy, podłogowy czy mobilny), jego stopnia zaawansowania technologicznego oraz towarzyszącym mu akcesoriom i dedykowanym rozwiązaniom – w tym specjalistycznego oprogramowania. Nie jest to jednak tani sprzęt medyczny, ponieważ ceny oscylują z reguły w granicach kilkuset tysięcy złotych. Co prawda taki aparat w prywatnej klinice bardzo szybko zarabia na siebie i koszty jego zakupu zwracają się w stosunkowo krótkim czasie.